İndirekt lamina  porselen uygulamaları

Estetik veya fonksiyonel sorunlar nedeniyle ve estetik diş hekimliğinin popülaritesi arttıkça, çok sayıda hasta estetik olmayan ön diş dizisinin düzeltilmesi için diş hekimine başvurmaktadır. Bu nedenle sağlıklı veya sağlıklı olmayan dişlerin görünümlerinin daha iyi hale getirilmesi de diş hekimliğinin çalışma alanlarından biri haline gelmiştir.

Porselen lamina ve kronların yapıştırma tekniklerinin gelişimindeki hızlanma, kısa zaman önce hayal bile edilemeyecek restoratif işlemleri mümkün hale getirmiştir. Uygulanan tedavinin estetik açıdan memnun edici ve fonksiyonel olması kadar, hatta daha fazla çevre yumuşak ve sert dokularla uyumlu bir şekilde yapılarak sağlıklı olması da gerekir.

Diş hekimliğinde son yıllardaki gelişme ve ilerlemeler sayesinde diş yüzeylerinin tamamının kesilerek kaplanmasına, gerek kalmamıştır.
İç yüzeyi pürüzlendirilmiş porselen veneer tabakaların yani lamineyt (lamina) porselenlerin, dişlerin ön yüzüne yapıştırılmasıyla dişin estetiğini geliştirmek için diş yüzeyinin tamamının kesimine gerek kalmamıştır.
Uzun bir zamandan bu yana porselen veneerler estetik bazlı bir çok uygulama için vazgeçilmez olmuştur
İndirekt porselen ( laboratuarda hazırlanan) veneer uygulamalarının tamamı, doğal dişler ve diş dizilerinin estetik performanslarını yükseltmek amacı ile yapıldığından, tedavi sonucunun önceden tasarlanması ve tedavi işlemlerinin, özellikle de diş kesimi çalışmasının buna göre yapılması, istenen estetik sonucun elde edilmesini garanti altına aldığı gibi, gerekenden fazla madde ve zaman kaybına da engel olur.
Direkt lamina uygulamaları, kompozit dolgu malzemeleriyle klinikte hekim tarafından yapıldığından zamanla kırılma ve renklenme gibi sorunlarla karşı karşıya kalınması söz konusu olabilir.

İndirekt porselen laminaların avantajı;

  • Daha sağlam,
  • Daha kalıcı,
  • Daha parlak ve
  • Diş eti uyumu açısından daha sağlıklıdır.
Bu nedenle hastanın vakti ve maddi durumu uygun ise öncelikle porselen laminalar tercih edilmelidir.

İndirekt Porselen laminaların dezavantajı;

  • Az da olsa diş kesimi yapılır.
  • Uygulama sonrası asitlenerek yapıştırma işlemi uygulanırsa sıcak-soğuk hassasiyeti olabilir.
  • Nadiren de olsa kırılması durumunda tamiri zordur veya tamamen yenilenmesi gerekir.
Direkt kompozit lamina uygulamalarında genellikle diş kesimi yapılmayıp sadece diş yüzeyinde asitle pürüzlendirme yapılır. sadece pürüzlendirme işlemi sağlık ve işlem sonrası hassasiyet konusunda bir avantajdır.