Gülüş Tasarımında Oranlar

Gülüş tasarımında yüz hatları,  dudaklar, diş etleri, dişlerin sıralanışı ve rengi gibi birçok faktörün yanı sıra cinsiyet,  yaş, sosyal statü de göz önünde bulundurulur. Ancak gülüş tasarımında en önemli unsur hastanın yüzüdür.

Kusursuz bir gülüş için, çeşitli oranlar ve yapılar birbirleri ile görsel bir denge halinde olmalıdır. Gülüş estetiğinde oranlar gülümsediğiniz zaman gözüken dişlerle orantılıdır. Bu oran Pi sayısı ile orantılanır. Bu ideal insan yüzü ve vücudu ile ilgilidir. Gülme sırasında alt ve üst dudaklar ile çevrelenen “gülme alanı” ortaya çıkar. Gülme sırasında ortaya çıkan bu alanda dişler ve dişetleri görünür hale gelir.  Gülme alanının yumuşak doku beliryicileri dudak kalınlığı, dudak köşeleri arasındaki genişlik, dudak­lar arası aralık, dudak köşeleri arasındaki genişlik/dudaklar arası aralık (genişlik ve yükseklik) ve dişeti dokusudur. Diş hekimliğinde en iyi estetik sonuçları elde edebilmek için, içten dışa doğru tüm bu yapılar; yani bir dişin çevresindeki eğim ve açılar, dişleri çevreleyen dişeti kenarı, dudaklar ve son olarak da yüz birbirleri ile uyum içinde olmalıdır. Güzel bir gülüş yaratmak için, bu parçaların birbirleri ile ilişkilendirilmesi amacıyla bazı dikey veya yatay referans noktaları kullanılmalıdır.

Bu referans noktaları dental orta hat, yüz orta hattı, dudak hattı, komissura hattı veya interpupiller hattır.

Her yüze göre dişin ne kadar kısmının görülmesi gerektiği değişir. Diş eti eğer çok gözüküyorsa, bu estetik açıdan sakıncalıdır.  Yaş ilerledikçe dişlerimizin görünme miktarı dramatik şekilde azalır. Yaşlı bireylerde daha çok alt dişler gözükür. Yaşı ilerleyen kişilerin üst dişlerinde yapılacak restorasyonlarla gülümsediklerinde üst  dişlerinin daha fazla görünmesi sağlanabilir. Normal şartlarda kadın gülümsemesi daha oval, yukarıya doğrudur. Erkeklerde ise daha düzdür.

Tüm bu kriterler gözönüne alınıp, gülüşün mevcut hali bu orantılar değiştirilerek varsa çapraşık dizilmiş dişler ile dişeti ve dudakların meydana getirdiği olumsuz görsel durum daha güzel hale getirilebilir.

Bu amaçla hastanın statik ve dinamik gülüş pozisyonları değerlendirilerek kayıtlar alınır. Hastanın beklentileri de dikkate alınarak yapılan analiz sonucu, hem göz önüne çıkarılması gereken hem de düzeltilmesi, gizlenmesi gereken unsurlar belirlenir; ihtiyaç duyulan restorasyonların neler olduğu, hasta için en uygun  gülüş dizaynı, detaylı görüşme ve muayene sonucunda belirlenir.

Mükemmel bir gülüş dizaynı için ihtiyaç duyulan; ortodontik tedavi, porselen laminate venerler, kuronlar, implantlar ve diş beyazlatma gibi  tüm tedaviler hakkında hastalara detaylı  bilgi verilir ve uygulamalara başlanır.