Gülüş Tasarımı

Gülüş, yüz kaslarının kasılması, dişler ve dudakların yapısı ve hare­ketiyle bir bütün olarak ortaya çıkan, çeşitli duyguların dışarı yan­sımasıdır. Toplumsal ilişkilerde etkileyici ve sevimli bir gülüş önemli bir avantaj sağlar.

Diş Hekimliğinde estetik amaçlı yapılan tedavilerde esas amaç; güzel ve sağlıklı bir gülüşün elde edilmesidir.

Gülüş tasarımında göz önünde bulundurulan etkenler;

  • Yüz hatları,
  • Dudaklar,
  • Diş etleri,
  • Dişlerin sıralanışı ve
  • Dişlerin rengi
  • Cinsiyet,
  • Yaş,
  • Toplumsal konum

Gülüş tasarımında ilk değerlendirilmesi gereken nokta hastanın yüzüdür; hastanın statik ve dinamik gülüş pozisyonları değerlendirilerek kayıtlar alınır. Özellikle ön bölgede yüzün analizi restorasyonların yapım şeklini etkiler. Bu şekilde göz önüne çıkarmak istediğimiz yüz özelliklerine ağırlık verebilirken istemediğimiz anormal yapıları da gizleyebiliriz.

Yüzünüze ve karakterinize en çok yakışan gülüş tasarımı yapılacak detaylı görüşme ve ağız muayenesi sonucunda belirlenir ve uygulamalara başlanır.

Gülme sırasında tüm yüz mimik kaslarının aktif ol­ması ile birlikte yüzün alt üçlüsü estetik olarak daha ön plana çıkmaktadır. Gülme sırasında alt ve üst dudaklar ile çevrelenen “gülme alanı” ortaya çık­ar.

Gülme sırasında ortaya çıkan bu alanda dişler ve dişetleri görünür hale gelmektedir. Gülme alanının yumuşak doku beliryicileri dudak kalınlığı, dudak köşeleri arasındaki genişlik, dudak­lar arası aralık, gülme indeksi yani dudak köşeleri arasındaki genişlik/dudaklar arası aralık (genişlik ve yükseklik) ve dişeti dokusudur.

Gülme alanının dış kısımlarında sağ ve sol ağız köşeleri bulunmaktadır. Gün ışığında yapılan fotoğraf çekimlerinde ağız köşesi karanlık koridoru oluşmaktadır. Buna “yanak koridoru ya da negative boşluk” denilmektedir. Burası ışıklan­dırma altında fotoğraflandırıldığında daha karanlık ve belirgin olmaktadır.

Estetik bir gülümseme için dişlerde uyumlu bir orta hat, dar ama kaybolmamış yanak koridorları, simetrik yumuşak ve sert dokular gereklidir.

Tüm bunlar estetik diş hekimliği alanında uzman olmayı ve tecrübe gerektirir.

Çeşitli vakalarla yeterince karşılaşmış olmak ve zor vakaları çözebilmek önemlidir.

Sadece hastanın isteğine göre gülüş tasarımı yapılmaz. Hekim bilgi birikimi ve tecrübesini ortaya koymalı ve hastanın isteklerini sadece göz önünde bulundurmalıdır.

İnternetten bulunan resimlere göre iş yapılmamamalı kişiye özel tasarım yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki herkesin çene, diş ve yüz yapısı birbirinden farklıdır.

Hollywood yıldızları gibi bir gülümsemeye sahip olmak için sadece dişler yeterli değildir. Kişinin diğer fiziksel özellikleri, kendine güveni ve sosyal bir kişi olması da önemlidir.

Gülmedikten ve mutlu olmadıktan sonra güzel dişlere sahip olmanın anlamı yoktur.